Daolin
Neprecenljiv biser, ki ti pomaga doseči zdravje in zadovoljstvo …
Daolin, je učinkovit samozdravilen in regenerativen sklop tehnik, ki izvirajo iz Shaolinskega templja. To je zen budistična veščina pomlajevanja in krepitve zdravja.
Vadi se ga lahko kjerkoli in kadarkoli. Učinki so izredno blagodejni. Na telo, um in duha deluje izredno sproščujoče in pomlajevalno, kar lahko pomaga pozdraviti številne bolezni, saj so mnoge posledica stresa.
Lahko bi rekli, da je to joga za lene.
V nasprotju s klasično jogo, kjer se pri izvajanju “asan” naprezamo, se Daolin izvaja brez mišičnega naprezanja. Gibe se izvaja počasi, lahkotno in nežno.
Eden od prvih učinkov, ki jih običajno praktikant občuti, je mir in notranje zadovoljstvo.
BODHIDHARMA in skrivne tehnike
Legenda pravi, da je nekje v 5 oz. 6. stoletju Shaolinski templej, dom Kung Fu-ja, obiskal budistični menih Bodhidarma. V samostan naj bi iz Indije prinesel zen budistično znanje.
Vendar sprva, ko se je pojavil v samostanu, so ga zavrnili. Zatekel se je v jamo, kjer je obrnjen proti zidu meditiral celih devet let.
Ko so ga shaolinski menihi ponovno videli, ga sprva niso prepoznali, nato pa se niso mogli načuditi lastnim očem, ker je izgledal mnogo mlajši in vitalnejši.
Menihe naj bi naučil različne tehnike za okrepitev telesa in duha. Naučil naj bi jih tudi posebne tehnike za pomladitev in regeneriranje telesa, ki niso bile dostopne vsakomur. Te naj bi bile dostopne le peščici izbranih menihov, ki so jih skrivaj prakticirali in skrbno varovali.
Bodhidarma je pripomogel, da je Shaolinski tempelj in Kung Fu, ki so ga prakticirali v templju, nenadoma zacvetel in postal znan daleč na okrog.
Dostopnost širši javnosti
Vse nekje od 5. oz. 6. stoletja so se tehnike prakticirale skrivaj v Shaolinskem templju. Ko so leta 1723 Shaolinski tempelj uničili in je peščica menihov preživela ter zbežala v hribovite predele, so se z njimi ohranile tudi tehnike.
Šele ob koncu drugega tisočletja so se tehnike razkrile in postale dostopne “zunanjemu svetu”.
To je izredno dobrodošlo, saj svet danes silno potrebuje prijeme in načine, ki bi mu pomagale dnevno se sprostiti, ko je način življenja, ko smo neprestano pod pritiskom, uničujoč za naše telo in duha.
Vendar tehnike so še vedno precej nepoznane. Malo je učiteljev, pri katerih se jih je mogoče učiti.
Pozitivni učinki redne vadbe
- duševna umirjenost in dobro počutje,
- umiritev uma,
- izboljšana pozornost,
- pomlajevanje in regeneracija telesa,
- lajšanje težav s hrbtenico,
- lajšanje težav pri obolenju dihal,
- večja vitalnost,
- telesna vzdržljivost,
- večja prožnost,
- čustvena stabilnost (pozitiven vpliv pri čustvenih stanjih, kot so jeza, depresija, odvisnost, …)
- izboljšuje spolne funkcije,
- spodbuja homeostazo,
- boljši spanec (pomaga proti nespečnosti),
- …
Vadba nam tudi pomaga, da lažje prenašamo vročino in mraz. Pomaga nam pri ostalih vadbah, da jih hitreje in lažje osvojimo.